27 Ocak 2012 Cuma

Çiçeklerin Temizlenmesi ve Çiçeklerin Budanması Nasıl Yapılır?

Çiçeklerin güzel yetişmesi aynı zamanda güzel görünmesini isteriz. Bunun için de çiçeğin temizlenmesi ve budanması işlenmesini gerektikçe yapmalıyız. bunu yapmadığımız takdirde çiçeklerin sadece görüntüsünü kötüleştirmekle kalmaz aynı zamanda sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesine engel oluruz.

Çiçeklerin Temizlenmesi; İç mekândaki bitkilerin üzerinde biriken tozlar, hem bitkinin görüntüsünü bozar hem de gözenekleri tıkayarak bitkinin solunumunu zorlaştırır.
İri ve sert yapraklı bitkilerin yaprakları ılık su ile ıslatılmış sünger veya bezle silinmelidir. Veya su püskürtülerek silinmelidir. Yapraklarda leke olmaması için yapraklara güneş altında su püskürtülmemeli, bu işlem gölgede yapılmalıdır.
Eğer yaprak cilası kullanılacaksa cilanın önce çok iyi karışımı sağlanmalı ve spreylenirken de yapraklara dağıtılarak ve en az 35-40 cm. mesafeden püskürtülmelidir.

Çiçeklerin Budanması; Gövdeleri odunsu yapıda olan ve boylanma oranı fazla olan bitkilerde bodurlaşma ve alt kısımlarından başlayarak dallanmalarını, yeni kompakt bir görünüm almalarını sağlamak için bitkilere yapılan faaliyettir. Budama hem şekil vermek hem de gençleştirmek amacıyla yapılır. Dış mekânda (soğuk ve donlu havalar hariç) ilkbahar veya sonbaharda derin budama (gül-ortanca) yani dallar dipten itibaren 3-4 göz üzerinden kesilmelidir.
Büyüme döneminde daha hızlı gelişen üst sürgünleri zayıflatmak için tepe sürgünleri alınarak, yan dalların daha iyi gelişmesi ve bol çiçeklenmesi sağlanır.
Bitkinin üzerinde açıp geçen çiçekler, solmuş, kurumuş yapraklar kesilip uzaklaştırılmaktadır. Bunlar bitkinin gücünü kesen ve hastalıklara yataklık eden parçalardır.

Çiçeklerin sulanmasında dikkat edilmesi gerekenler - Çiçekler nasıl sulanmalı

Çiçekler sulanırken suyun miktarı ve suyun çeşidi çiçeğin gelişimi için önemlidir. Ayrıca bazı çiçeklerin sulanması farklılık gösterir, kimisi daha az, kimisi daha çok ister, kimisi dibinden sulanmalı, kimisi toprağına su dökülerek, kimisi su da yıkanarak. Genel olarak topladığım bilgiler aşağıda;

Çiçeklerde Uygun Su miktarı

Yeterince "nemli tutulması gerekir" sözü bitkinin su ihtiyacı konusunda bir açıklık getirmemektedir. Bitkilerin su ihtiyacının ne zaman ve ne kadar olacağını bilebilmek için tecrübe gerekmektedir. Burada parmak uçlarınız zamanla tecrübe kazanacak ve ıslak (suyun topraktan sızması), orta nemli ve kuru (parmağın nem hissetmemesi) arasındaki farkı hissedecektir.

Bu basit yöntemi uyguladığınız sürece günden güne fark eden toprak neminin derecesini ölçer hale gelebilirsiniz. Aynı zamanda saksının dibi ve altındaki tabağı da sık sık kontrol edilmelidir. Saksının drenajı iyi yapılmalı su dipte birikmemelidir aksi halde bu çiçeğin köklerinin zamanla çürümesine yol açabilir.


Çiçeklere Uygun Su Çeşitleri

Pek çok yerde musluk suyu iyi bir sulama suyu olamaz. İçindeki kireçten ileri gelen sertlik fazla olursa Açelya, Ortanca, Orkide gibi kirece duyarlı bitkiler bundan zarar görürler. Musluk suyunun sertliği, basit yumuşatıcılarla düşürülebilir.

Yumuşak su, yağmur suyundan, buzdolabı defrost suyundan veya bazı su kaynaklarından sağlanabilir. Sudan ileri gelen zararlı maddeler saksı toprağının yüzünde toplanır. Her yıl saksı toprağının üst katmanını atıp, saksı değiştirmek bitki için oldukça faydalıdır.

Çiçekleri sulamak için musluk suyunun en azından bir gün bekletilmiş olması, çiçekler için daha faydalı olacaktır.


Çiçekleri suya batırarak sulama

Suya batırma sadece yazın ve iyi drenajlı saksılardaki geniş, çalı tipli bitkilerde uygulanan bir metodudur. Uygun bir kabı veya mutfak lavabosunun ılık su ile doldurulup bitkinin içine daldırılmasıdır. Bu şekilde sulamada saksıdan kirli havanın atıldığını gösteren pek çok hava kabarcığının çıktığı gözlenir.

Yaklaşık 10 dakika sonra bitki sudan çıkarılarak saksıdan hiç su süzülmeyinceye kadar yarım saat kurutulur. Sonra pencere kenarına yerleştirilir. Taze hava su süzüldükçe köklere doğru nüfus ederek, kökleri uyaracaktır.Bu istemin yazın haftada bir yapılması bitkinin sağlıklı gelişebilmesi açısından çok büyük önem taşır.

Çiçekler de Işık ve Çiçekler de Sıcaklık Nasıl Olmalı?

Çiçeklerin yetişebilmesi ışık ve sıcaklık konuları oldukça önemlidir. Bunlar bazı çiçekler için farklılıklar gösterse genel olarak dikkat edilmesi gerekenler için topladığım bilgiler aşağıda;

Çiçekler de Işık;
Günümüzde salon bitkileri çoğunlukla seralarda yetiştirilir. Ancak bu konu sözü edilen bitkilerin gelişme alışkanlıklarının değişmesi olarak düşünülmemeli. Bitkilerin doğal çevrelerinde ışığa gereksinimleri olduğu için salon bitkilerine uygun miktarda ışık sağlanması gerekir. Bitkilerin gerektiği şekilde gelişme ve büyümeleri için ışık önemli bir faktördür. Söz konusu bitkiler karanlık bir yere konulduğunda bitkinin sağlıklı görüntüsünü kaybetmesi kaçınılmaz.

Oysa pencere kenarına ya da yakınına konulduklarında sağlıklı gelişirler. Açık renkli bir duvar karşısında bitkilerin daha iyi gelişmeleri ve koyu renkli bir duvar karşısında ise kötüleşmesinin nedeni de budur. Eğer çiçekler karanlık bir yere konulmak zorunda kalırsa bu sorun yapay bir ışık kullanılarak çözümlenebilir. Yapay ışık uygulamada en iyi yöntem florasan lambaların kullanılmasıdır. Bitkiler başka bir odadan yansıtılmış ışık sağlanan bir yere konuldukları zaman daha iyi gelişirler.

Direkt ışık kaynağı almayan bir odada bile özenli bir yönlendirme yapılabildiğinde bitkiler uygun bir gelişme sağlayabilecek yeterli yansıtılmış ışığı alabilirler.

Çiçekler de Sıcaklık; Evlerde yetiştirilen salon bitkileri, seralardan gelmiş olsalar bile, bizim sahip olduğumuzdan daima ılık iklim kökenlidir. Afrika menekşeleri ve çöl kaktüsleri gibi bitkiler fazla sıcaklık isterler ve dışarıya bahçeye konulduklarında yaşamlarını sürdüremezler. Sürekli ve sık sık değişikliklerin olduğu yerler onlara zararlı olacaktır. Hol radyatörlerinden sıcaklık uçup giderken ön kapı her zaman soğuk hava akımlarına açıktır. Bu çeşit düzensiz sıcaklık değişiklikleri bitki için zararlıdır. Yazın sıcaklık kışa göre
5-10°C daha fazla olmalıdır.

27-28°C (80°F)
Yüksek hava nen de salon bitkileri için maksimum sıcaklık.
22-23°C (72°F)
Salon bitkilerinin büyük çoğunluğu için maksimum sıcaklık.
15-16°C (60°F)
Tropikal salon bitkiler için en düşük sıcaklık.
12-13°C (45°F)
Bilinen salon bitkileri için minimum sıcaklık.
5-10°C(36°F-42°F)
Dayanıklı salon bitkileri için kış sıcaklığı.

20 Ocak 2012 Cuma

Evde bitkileri nereye koymalıyız?

Bazen bir başkasının evinde yetişen bitki bizim evimizde bir türlü yetişmeyebilir, bunun sebebi, evde bitkiyi koyduğumuz yer ile ilgili olabilir. Bitkinin konduğu yer onun yaşamını devam ettirebilmesi çok önemli bir unsurdur.

Bir bitki satın aldığınızda veya size bir çiçek hediye edildiğinde bu çiçek için en uygun yer neresi olabilir?
Evinizin içerisinde her nokta bitki yetiştirmek, onları başarılı bir şekilde büyütmek için uygun değildir. Seçilen yerin bitkinin belirli temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekir, bitkinin yerleştirildiği yer bitkiler için gerekli ışığı almalı yeterli nem ve uygun sıcaklık sağlanmalıdır. Işık, nem ve sıcaklık başarılı bitki yetiştirmenin üç önemli faktörüdür. Bitkileri ev içerisinde koyacağınız yere karar verirken bu faktörleri daima dikkate almalısınız.

Daima hatırımızda tutacağımız noktalardan birisi de bitkiler pencereye çok yakın kondukları taktirde uzun süre direkt güneş ışığına maruz kalmalarıdır. Bitkilerin büyük bir bölümü doğrudan güneş ışığını sevmezler. Bitkilerle ilgili diğer bir problem de bitkilerin pencerelerin çok yakınına konulduğunda ortaya çıkar.

Özellikle kışın dış ve iç sıcaklık arasındaki fark şaşırtıcı derecede büyüktür. Bitkinin bir tarafı odanın ılımlı havasından yararlanırken diğer tarafı camdan geçip gelen soğuk havanın etkisine maruz kalacaktır. Bitkilerin zarar görmesine neden olacak derecede uzun süre pencerelere dayanmasına dikkat edilmelidir.

Çiçeklerin bakımı ilgili bazı püf noktaları - 1

Çiçeklerin bakımı ile ilgili bulmuş olduğum ya da duyduğum öğrendiğim bazı ipuçlarını zaman zaman sizlerle pazylamaya çalışacağım....

ÇİÇEKLER İÇİN ZEYTİN YAĞI
Evde yetiştirdiğiniz deve tabanı büyümüyor mu? 20 günlük besleyici ve etkili bir formül uygulayın. Zeytinyağına batırılmış pamukla bitkinin yaprak ve tohumlarını her gün aynı saatte silin. Sonuç olarak deve tabanı güçlenecek ve daha çabuk büyüyecektir.

BİTKİ PROBLEMLERİ VE ÇARELERİ
Bitkiler ışık isteklerine göre doğru yerleştirilmelidir. Güneş seven çiçekler gölgede açmaz. Gölge sevenler ise güneşli yerde kavrulur ve çabucak ölür.
Fazla rüzgâr da bitkileri rahatsız eder.
Saksı bitkilerinde aşırı sulama sebebiyle çürüme problemi sık görülür.
Mantar ve böcekler saksı bitkilerinde de görülür. Hastalık fark edildiği anda ilaç yapılmalıdır.
Tırtıl ve salyangozlar elle toplanıp yokedilir.
Karıncalar bitkilere çok zarar verir. Görüldüğü zaman granül şeklinde satılan karınca ilacı az miktarda saksı toprağına serpilir.
Beyaz sinek özellikle sardunya, cam güzeli, begonya ve küpe çiçeklerine musallat olur.Mücadelesi zordur. Görüldüğü anda ilaç yapılır ve kurtulana kadar üç günde bir tekrarlanır.
Yaprak bitleri (aphid),kabuklu( scale) ve unlu bitler(mealybug) için ev yapımı karışımlar da çok etkilidir.

SAKSI BİTKİLERİ
Çocukluk hatıralarımızda yer alan fesleğen,ıtır,kü pe çiçekleri, pencerelerden salkım salkım sarkan karanfiller veya sakız sardunyalarını artık pek göremiyoruz ama geniş bir kullanım alanı bulması yüzünden saksı bitkileri günümüzde de rağbet görüyor. . Balkon, teras veya pencere önünde yetiştirdiğimiz çiçekler bahçe hasretini bir nebze azalttığı gibi evimizin güzelliğine katkıda bulunuyor. Tercihimiz ister hevesle aldığımız bir saksı fesleğen isterse teras dolusu kalıcı bitkiler olsun hayatımıza bir renk getirerek bizi tabiata yaklaştırıyor.
Saksı bitkileri deyince aklımıza hep klasik çiçekler gelir. Oysa saksıda yetişebilen bitkiler tahmin edemiyeceğimiz çeşitliliktedir. Her geçen gün bahçe bitkilerinin saksıda yetiştirmeye uygun boyutta olanları üretiliyor. Doğru saksı,uygun toprak seçimi ve uygun bir ortam ve bakım sağlamak kaydıyla meyve,sebze, herdem yeşil veya yaprak döken birçok çalı ve sarmaşık cinsini balkonumuzda yetiştirmek mümkün.
Saksı bitkileri bahçe düzenlemesinde de hatırı sayılır bir yere sahiptir. Bahçemizin toprağı bazı bitkilere uygun olmayabilir. Bu türleri uygun toprak kullanarak saksıda yetiştirebiliriz. Hassas çiçekleri veya kışın kapalı yerde korunması gereken kalıcı bitkileri bahçe olsa bile saksıda yetiştirmek daha iyi olur..

Yılın İlk Çiçeği Kardelen - Kardelen Resimleri

Şimdi Kardelen zamanı diye, yılın ilk çiçeği olan Kardelen ile ilgili bilgileri paylaşmak istedim.

Dayanıklılığın simgesi kardelenlerin çiçeklenmesi için diğer birçok bitkinin aksine soğuk hava gerekiyor.
Karlı günlerde çiçek verdiği için "yılın ilk çiçeği" denen Kardelen, ilk botanikçiler tarafından soğanlı menekşe olarak tanımlanır. Botanik bilimindeki adıyla Galanthus Nivalis yani kardelen, kara benzeyen süt çiçeği anlamına gelir. Üstelik kardelen sadece karda değil tüm şartlar sağlandığında su üzerinde bile çiçek açabiliyor. İngiltere'nin ünlü bahçelerinde sıkça rastlanan bu çiçek eski zamanlardaki bahçe düzenlemelerinin ayrılmaz bir parçasıydı. Soğuk ve karlı kış günlerinde bile çiçek verebilmesi ve dayanıklılığı sayesinde peyzaj mimarlarının listesinde ilk sıralarda yer alıyordu.
Galanthus elwesii adlı kardelen türü 1874 yılında İzmir'in dağlık bölümlerinde bulunmuş ve botanik bilimine tanıtılmış.

O günden sonra yapılan çalışmalarda çiçeğin ülkemizde 10'a yakın türü olduğu keşfedilmiş.

Yaklaşık 900-1800 metre yükseklikte ve nemli, humuslu toprakta kolayca yetişebilen, eksi 15 derece sıcaklıktan bile etkilenmeyen bu dayanıklı çiçekler ocak ayından mart sonuna kadar çiçek açabiliyor.

Ülkemizden ihraç edilen soğanlı bitkiler arasında ilk sırada bulunan kardelen, bu kategorinin belki de en çok tanınan çiçeklerinden biri...KARDELEN ( Galanthus elwesii )

Kardelen bembeyaz çiçekleri ile kış sonunda açan soğanlı bitkiler arasında belki de en çok tanınan bitkidir.

Ülkemizde genel olarak kardelen adı ile bilinen bu cinse ait 10 civarında tür doğal olarak yetişmektedir.

Galanthus elwesii ilk olarak 1874 yılında, İzmir yakınındaki dağlarda bulunmuş ve bilim dünyasına tanıtılmıştır. Kuzeybatı, Batı, Güneybatı Anadolu'da yayılış gösterir. 900-1800 metrede ardıç ( Juniperus ) ve çam ( Pinus ) ormanları arasındaki açıklık, kayalık alanlarda serin yerlerde nemli, humusca zengin topraklarda yetişir. Sıcaklığın -15°C'ye kadar düşmesinden etkilenmez. Kısmi güneş alan yarı gölge yerleri sever. 2-3 cm. genişliğinde iki tane grimsi yeşil yaprağı 10-15 cm. uzunluğundadır. En uzun kardelen türlerinden birisidir. Yaprak uçları başlık şeklindedir. Ocak sonundan Mart sonuna kadar çiçek açar. Türkiye'den ihraç edilen çiçek soğanları listesinde ilk sırada yer alır.


Kardelen Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

*Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki dolaylı ışıklardan da yararlanabilir.
*Çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakma çiçeğin yapraklarına, çiçeklerine ve köklerine zararlıdır.
*Saksı değişimi iki yılda bir olmak üzere sıcak ayların başladığı zamanlarda yapılmalıdır.

Kardelen Bitkisi Nasıl Sulanmalıdır?
-Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacı artacağından bitkiye verilen suyun arttırılması gerekmektedir.
-Su toprağın her tarafına ulaştırılmalıdır.
-Bitkiyi sularken kullanılan kap her sulamada aynı ölçüde, sulamalar aynı günde ve aynı miktarlarda su dökülmelidir.
- Kardelende çok büyük bir değişiklik görülmediği sürece sulanmada kullanılan kap, ölçü ve su miktarı değiştirilmemelidir.
*Kardelen bitkisini yetiştirmede en önemli kural kış aylarında oda sıcaklığının 12 °C nin altında olmaması gerektiğidir.
*Kardelen bitkisi genellikle yaz aylarında çiçek açar ve çiçeklerini kış aylarına doğru dökerek bir dinlenme sürecine girer.
*Bitkiye kış aylarında musluktan aldığımız soğuk çeşme suyunu vermemeliyiz. Verdiğimiz su oda sıcaklığında olmalıdır.

Kardelen Bitkisi Nasıl Bakılır?
*Hava akımlarından kolay etkilenen kardelen bitkisi bu etkiden korunmalıdır.
*Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunmalıdır.
*Kardelen bulunduğu yerde başka cisimlerle temasta bulunmalıdır.

Kardelen Bitkisi Nasıl Beslenir?
*Kardelen Bitkisi her çiçekçiden ve seradan alınabilecek vitamin ve mineraller ile yılda en az bir kere topraktan verilmek üzere beslenmelidir.
*Bu beslenme bitkinin ömrünü uzatacağı gibi çiçeğinin daha güzel görünmesini ve daha çabuk büyümesini sağlayacaktır.

Kardelen Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?
*Kardelen bitkisinin çoğaltılması için en uygun zaman nisan ayıdır.
* Kardelen bitkisinin çoğaltılması kökten ayırma yöntemi ile yapılmaktadır. Bu yöntem hem zahmetsiz hem de her ortamda yapılabilecek bitki çoğaltma yöntemidir.
*Çoğaltılması sırasında köklerinden ayrılan kardelen en kısa sürede ayrılan köklerinden başka bir saksının içine dikilerek çoğaltılır.
*Kökten ayrılan 2.bitkimiz en kısa zamanda büyüyerek çiçek verir.
*1. ve 2. kardelen bitkimizde de aynı sulama, yetiştirme ve bakım işlemlerini uygulamalıyız.

8 Ocak 2012 Pazar

Bazı Çiçekler Hakkında Bazı İpuçları

Bazı çiçeklerin bakımı hakkında aklınızda bulunması gereken ipuçları, bir göz atmanızı tavsiye ederim. İleride tek tek çiçeklerin bakımı ile ilgili bilgileri de yayınlamaya çalışacağım...

Camgüzeli
Güneş almayan odalar için
Güneşi çok fazla sevmeyen camgüzeli ev içinde yetiştirmek için en uygun çiçeklerden. Sürekli gölgede olduğundan sulaması üç günde bir yapılmalı. Tek kat ya da katmerli çiçekleri olan camgüzeli her ne kadar kokusuz olsa da kırmızı, beyaz, pembe ya da lila renginde açan çiçekleri görsel açıdan çok hoş. Sarkmayı sevmeyen camgüzeli için 20 santimlik bir saksı yeterli.

Açelya
Asitli toprak şart
Gölge yerleri seven açelya için en uygunu kuzey cepheli balkonlar ve güneş almayan odalar. Yaprakları koyu renk, çiçekleri ise pembe, altın sarısı, ateş kırmızısı ve portakal renkleriyle çok gösterişli. Özellikle asitli toprağı seven açelya için fidanlık ve marketlerden asitli toprak almanızda fayda var.

Menekşe
Aydınlık sever
Aydınlık mekanları seven menekşe için hem ev içi, hem de balkon ve cam kenarları uygun. Etli yaprakları suyu muhafaza ettiğinden üç günde bir sulamak yeterli. Tıpkı yediveren gül gibi sürekli açıp solan menekşenin yaprağını suda bekletip köklendirerek kendiniz de üretebilirsiniz. Bir diğer püf nokta da yapraklarına su değince solması. Bunun için alttan delikli saksı kullanıp direkt toprağına su dökmemekte fayda var.

Şakayık
Solsada atmayın
Güle çok benzeyen ve bu yüzden "erengül" adı da verilen şakayık çiçeğinin beyaz, pembe, sarı, kırmızı ya da lila rengi açan çiçekleri en az bir buçuk ay açık kalıyor. Altında küçük soğanları olan şakayığın solduktan sonra atılmasına gerek yok. Saksıyı değiştirmeden sulamaya devam ederek yeniden canlandırmak mümkün.

Sardunya
Gölgede boyu uzar
Suyu ve güneşi çok seven sardunya, toprağı parmakla her gün kontrol edilip sulanmalı. Her ne kadar direkt güneşten zarar görmese de bu durumda sulamayı artırmakta fayda var. Tıpkı menekşe gibi yaprağından köklendirilerek üretilebilen sardunyanın boyu istenirse gölgede bırakılarak uzatılabilir.

Begonya
Bir arada güzel
Özellikle sabah güneşinden hoşlanan begonyayı yetiştirmek için hem evin güneşli bir köşesi, hem de balkonlar tercih edilebilir. Bir arada olduklarında daha hoş bir görüntü oluşturdukları ndan küçük bir saksıya dikmek yerine uzun saksıları tercih etmekte fayda var. Kasım ayına kadar solmayan begonya, hava sıcaklığına göre özellikle günün serin saatlerinde iki günde bir ya da her gün sulanabilir.

Kadife
Sorun yaratmaz
Üzerine direkt güneş gelse de bir sorun yaratmayan kadife çiçeği, bu özelliğinden dolayı suyu da çok sever. Bunun için en az iki günde bir sulamak gerekir. Küçük bir saksıda yetiştirilebilen kadifeler eğer ev içinde yetiştirilecekse ara sıra mutlaka açık bir yerde havalandırılması gerekir. Kısa ve uzun olmak üzere iki cinsi bulunan kadifenin küçük çiçekli uzun boylu olanları çiçek kokusu sevenler için ideal. Ama büyük çiçek sevenler kısa boyluları tercih etmeli.

Not:Aklınızda olsun
Toprak temiz, böcekten arınmış olmalı. Çiçek farklı bir saksıya alınırken kökleri elle toprağa iyice sıkıştırılmalı. İçeride kalan hava çiçeğin ölmesine sebep olur. Dikim sırasında havanın kapalı olduğu bulutsuz ve rüzgarsız günler tercih edilmeli. Dikilecek fidanda kök kıvrılması, gövde ve dal yaralanması olmamalı.

Buket Çiçeklerinin Bakımı

Bilmiyorum tabi size çiçek getiren oluyor mu :) ama gelen çiçek buketlerinin uzun süre dayanmasını istiyorsanız, onların bakımı hakkında bazı ipuçlarına dikkat ederseniz, çiçekleriniz uzun zaman çok güzel gözükür

Buketlerin bakımı çok basittir.
Temel Bakım İpuçları
1. Vazonuzu ılık suyla doldurunuz. Çiçek soğuk suyu hemen emmediğinden, ılık su kullanmanız öneriyoruz. Sıcak su ise çiçeği şok edebilir.
2. Tazeliğini kaybetmeye başlamış çiçeklerinizi 5-10 dakika ılık suda bekletmeniz onları yeniden canlandırabilir.
3. Her zaman çiçeğinizin suya girecek olan ucunu 1-1,5 cm çapraz şekilde kesiniz ki, su çiçeğin sapına daha kolay nüfus edebilsin ve hızlı bir şekilde tekrar vazoya yerleştirin.
4. Hemen hemen tüm buketler 15-20 cm boyundaki uzun vazolara rahatlıkla sığarlar. Çiçekleri vazoya koyun ve onları doğrudan gelen güneş ışığından ve hava akımlarından koruyun.
5. Sabırlı olun. Tomurcuklar 2-4 gün içerisinde açmaya başlayacaktır. Bazı çiçekler diğerlerinden daha çabuk açarlar. Yukarıda kalan birkaç tomurcuk açmayabilir. Bozulan çiçeklerin ve yaprakların koparılması diğer çiçeklerin açmasını ve buketin daha uzun yaşamasını sağlayacaktır.
6. ÖNEMLİ! Her gün taze su ekleyin ve gün aşırı çiçeğin saplarını kesin.

Yapraklı Salon Bitkilerinin ve Çiçekli Salon Bitkilerinin Bakımı

Şimdi size kendi eklemelerimle beraber internetten topladığım evdeki yapraklı veya çiçekli salon bitkilerinin bakımı hakkında bilgi vereceğim;

Yapraklı Salon Bitkileri

Fazla ışık ve özel ısı ihtiyaçları olan? çiçekli ev bitkilerinin aksine, yaprakları için yetiştirdiğimiz bitkilerin bakımı daha kolay ömürleri daha uzun olur. Her mekana göre bir yapraklı bitki mutlaka bulunur. Yalnız salonlarımızı değil,dışarıdan ışık alabiliyorsa mutfak,banyo ve ev girişlerini bitkilerle süsleyerek yuvamıza bambaşka bir hava kazandırabiliriz.

Tabii ki bu konuda dikkate almamız gereken bazı noktalar var. Öncelikle seçtiğimiz bitkinin büyüklüğü mekana uygun olmalı,hareketlerimi zi kısıtlamamalı. Önemli olan aldığımız zamanki değil,ileride ulaşacağı boyutlardır.

Işık isteği çok önemlidir. Bitkiye istediğiniz kadar iyi bakın,ışık yeterli değilse netice alamazsınız. Düz yeşil yapraklı olan bitkiler,çizgili, benekli veya farklı renkte olanlardan daha az ışık isterler.

Isı da çok önemlidir. Bu tür bitkiler oda sıcaklığında rahatlıkla yetişirler. Yalnız ani ısı değişikliği ve cereyan zarar verir.

Sulama yeterli olmalıdır. Bazen fazla su,bitkiyi susuz kalmaktan daha çabuk öldürebilir. Sulamadan önce bitkinin toprağını kontrol edin. Kurumaya yüz tutmuş ve ufalanıyorsa sulayın.İstisnalar dışında saksının dibinde su birikmesine izin vermeyin. Çürümeye sebep olabilir.Daima ılık ve dinlenmiş su kullanın.

Bir diğer nokta yeterli nem sağlanmasıdır. Hiç fark ettiniz mi bilmem,kuaför ve kuru temizleyici salonlarında çok gür yetişmiş bitkilere rastlarız. Sebebi, yeterli neme sahip bir ortamda bulunmalarıdır. Yapraklı salon bitkilerinin anavatanı genelde tropik bölgeler olduğu için bu ihtiyaçları giderilmezse yaprakları uçlarından kurumaya başlar,solgun ve donuk bir renk alır.Böylece dekoratif özelliğini büyük ölçüde kaybeder. Her gün ince bir püskürteçle bitkileri nemlendirin. Bunun içinde mutlaka kireçsiz su kullanın.Toz bitkilerin amansız düşmanıdır. Mücadele gerektirir. Kimilerini? ? arada bir yıkayabilirsiniz. Yalnız bu sırada hırpalamamaya dikkat edin. Geniş yapraklı bitkilerin yapraklarını arada bir ıslak bir süngerle silebilirsiniz. Bu işlemi yaparken süngeri sık sık yıkayın. Yapraklar iyice kuruyunca yaprak cilası sıkın. Böylece bitki hem kolay tozlanmaz,hem de olduğundan gösterişli bir hal alır.

Cilayı hiçbir zaman çiçekli veya tüylü yapraklı bitkilerde kullanmayın. Üzerindeki talimatları dikkatle okuyun.

Bitkilerinizi düzenli olarak besleyin. Çubuk veya sıvı gübre kullanabilirsiniz.

Hastalık ve zararlılara karşı tedbirinizi baştan alın. Daima güvenilir yerlerden alışveriş yapın. Gelişigüzel toprak kullanmayın. Ayrıca iyi bakılan,havadar mekanlarda yetişen bitkiler kolay hastalanmaz.

Ev bitkilerinde önemli bir nokta da bunların çoğunun zehirli olmasıdır. Evde küçük çocuk veya ev hayvanı bulunuyorsa seçim çok dikkatli yapılmalıdır.

Bazı bitkiler ise bizi birtakım zehirlerin zararlarından korur. Buna en güzel örnek Eğrelti Otu'dur. Mobilya cila ve boyalarında bol miktarda bulunan Formaldehit isimli çok zehirli bir madde sürekli havaya karışarak solunum yoluyla bünyemize yerleşir. Eğrelti Otu ise bu zehiri emerek havayı temizler. Orta boy bir bitki yirmi metrekarelik bir odanın havasını temizlemeye yeter.Çiçekli Salon Bitkileri

Yaprakları için yetiştirilen salon bitkilerinin çoğu tabii ortamlarında çiçek açar,hatta meyve verenleri de vardır. Ancak ev şartlarında bu nadiren görülür.

İç mekanda çiçeklenebilen salon bitkileri ise bulunduğu yere farklı bir hava getirir.Adeta bahçeyi evimize taşır. Özellikle kış aylarında çok pahalı olan kesme çiçeklerin yerine? alacağımız mevsimlik bir kaç saksı çiçekli bitki evimizi haftalar boyu süslemek için idealdir.Bu bitkiler birkaç gruba ayrılır;

Gerçek ev bitkileri
Mum çiçeği, gardenya, Afrika menekşesi, cam güzeli, begonya türleri, anthurium, phalaenopsis ve bromeliad türleri gibi bitkiler oda ısısında gayet güzel yetişir ve açar. Ömürlerini ev şartlarında memnuniyetle geçirirler.

Bir çok kaktüs cinsi de evde kalıcı olarak yetiştirilebilir. Soğanlı ve rizomlu bitkiler:

Frezya, gelin soğanı (ixia), amaryllis,gloxinia, soğan begonyaları ve kaladyum gibi soğanlılar? türüne göre uygun mevsimlerde ev şartlarında yetiştirilebilir,ç içek açar ve mevsimi geçtiğinde kurur. Saklanan soğanları ertesi yıl tekrar dikilebilir. Klivya gibi bazı soğanlılar ise kalıcı yapraklara sahiptir.

Lale, sümbül, nergis,safran ve sıklamen gibi daha çok dışarıda yetişen soğanlar ise? serin bir yerde yetiştirilir. Tomurcuklandığı zaman içeri alınarak, çiçekleri açıp bitene kadar? manzara ve güzel kokuları ile evi şenlendirirler.

Limonluk Bitkileri de diyebileceğimiz Açelya, sineralya, onbiray çiçeği, çanta çiçeği ve kalanşo gibi bitkiler gerçekte iç mekan bitkisi değildir. Bunlar en iyi 10-15 c. ısıda yetişir. Çiçekli dönemlerinde iç mekana alınır,çiçekleri geçtikten sonra tekrar kapalı ama ısıtılmayan bir ortama çıkarılırlar. Bir kısmının ömrü zaten çiçek açtıktan sonra sona erer. (sineralya, çanta çiçeği)

Çiçekli salon bitkileri yapraklılardan daha hassas ve ışık istekleri daha fazladır. Çiçekli dönemlerinde bol su ve düzenli beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Hastalık ve zararlılara daha fazla maruz kalırlar. Böyle durumlar çabuk fark edilerek gerekli ilaçlama yapılmalıdır.

Bonzai Bakımı - Bonsai Bakımı - Bonzai Resimleri

Minik ağaçlar, benim evde en sevdiğim bitkimdir. Bakımı da kendisi kadar özeldir.

Gün ışığı gereklidir, Işığı sever ama doğrudan güneş ışığı almasın.
Yaz aylarında toprak sulu, kış aylarında toprak nemli kalacak şekilde sulanmalıdır. Saksının dibine tabak koyun. Klorlu su her türlü bitkiye zararlıdır. Bu yüzden musluk suyundan suluyorsanız, suyu en az 1 gün kloru uçması için dinlendirmelisiniz.
Haftada 1 yapraklarına su püskürtün. Bitki küçük bir saksı içerisinde yetişmektedir. Mümkün olduğunca aynı günde ve aynı miktarda sulamaya dikkat edin. Budamaları ile ilgili bilgiyi ve kendi bonzaimin resimlerini ileriki zamanlarda paylaşacağım.
Şimdi beğendiğim bazı bonzai resimleri :

Çiçeklerin Bakımı - Çiçek Sevgisi

Sizinle burada çiçeklerin bakımı hakkında bildiklerimi paylaşmak, güzel çiçek resimlerini, bazen benim çiçeklerimin, bazen de beğendiğim çiçeklerin resimlerini paylaşmak için bu blogu hazırlamaya başladım. Umarım bu blog ihtiyacı olanların işine yarar, umarım sizlerde bilgilerinizi paylaşırsınız.

“Çiçekler ki, güzelligin simgesidir; yasamin, umudun ve sevincin ifadesidir. Çiçekler ki, gönüllerin dilidir; rengarenk, burcu burcu, sevgi, ask ve hatiralarla doludur.” (Ali Duran)